N]

Si për të trajtuar osteochondrosis mesit dhe herniaSi për të trajtuar osteochondrosis - një shqyrtim të metodologjive dhe rekomandime. Ju duhet të përfshijë në produktet tuaj të përditshme dietë të qumështit, fruta ( dhe fruta), perime, herbs, arra. 3) Nese kryeni nje pune te vazhdueshme ne nje pozicion te keq per belin dhe te mbingarkuarit e kesaj zone ( sforcimi). Masazhieri nuk është Fizioterapist, dhe ai që pretendon apo që iu gënjen se të bërit masazh, shëron hernie diskale, po ju gënjen rëndë. Nga Fitim Sinani, fizioterapist Hernia diskale dhe fizioterapia si një rrugë e re drejt përmirësimit të shëndetit. Si për të trajtuar osteochondrosis mesit dhe hernia. 2) Gjate pleqerise si pasoj e dobesimit te disqeve. Per permiresimin e dhimbjeve te shpines dhe nervit shiatik, ekzistojne kura dhe çarja te ndryshme bimore. Disqet e qafës ( cervikale) mund të preken ndonjëherë. Dhimbjet e belit mund të shkaktohen si nga hernia diskale ashtu edhe nga sëmundje që prekin sistemin muskulo- skeletar ( sëmundjet e kockave apo muskujve të asaj zone) apo nga ngushtimet në kanalin e palcës së kurrizit apo edhe nga tumoret e kësaj palce. Hernia diskale është një nga shkaqet e radikulopative.
Në trajtimin e mesit hernie tha në video: Këto studime moderne konfirmojnë efikasitetin e ulët të trajtimeve konservatore. Si për të trajtuar përsëri dhe hondroz çfarë këtë sëmundje: admin 209: Si për të trajtuar pyatkovu nxisë jodit -. Jo të gjithë kanë hernie diskale, por dhimbja e mesit dhe përhapja në trajektoren e nervit shiatik është shumë e shpeshtë dhe natyrisht jo të gjithë bëhen operacion.
Megjithatë, me zbulimin e hershëm të sëmundjes kur formimi jonormal janë të vogla, trajtim mjekësor të jetë e mundur. Si për të kuruar një hernie, duhet të vendosë një mjek. Ajo kufizon varg e levizjes në shpinë mesit dhe lumbosacral kryqëzim. Disqet e pjesës së mesit të shtyllës kurrizore ( torsiale) preken shumë rrallë. Pjesa e fundme e shtyllës kurrizore ( zona e mesit), është zona më e mundshme për të patur një disk të zhvendosur. Schmorl hernia në shpinë mesit - një shenjë paralajmëruese e sëmundjeve të tjera rruaza:. Jam nje djale 19 vjecar, por po beje 2 vite qe vuaj nga acarimi i grzkeve dhe dhimbja e qafes, jam vizituar tek ortopedi dhe me ka thene qe nuk keni ndonje gje serioze, vecse duhet te rregulloni qendrimin e qafes, ku si per pasoje me tha qe te mbaja qafore, por dhimbja e qafes shoqerohet me acarimin e grykeve, sepse ka raste qe nuk e mbaje dot qaforen sepse eshte e larte, dhe detyrohem te mbaje bluze. Duhet të besoni një Fizioterapist për të trajtuar hernie diskale, ai/ ajo e di se cila teknika janë të indikuara për patologjine duke iu përshtatur edhe juve.
Pse nuk duhet ngatërruar fizioterapia me masazhet e salloneve Të gjithë kemi një makinë që e ngasim, madje kemi dhe njohuri për disa pjesë të saj. Për të reduktuar dhimbje në mollaqe dhe muskujt e mbrapa lehtësimin e rekomanduar veshur korse gjysmë- ngurtë lumbosacral. Ajo ka për qëllim për të parandaluar dhe luftuar përparimin e sulmeve të dhimbshme. Jepet mjekim dhe për 2 javë të tjera dhe nëse i sëmuri shfaq dhimbje shumë. Ai do të emërojë testet e nevojshme dhe për të përcaktuar trajtimin. Shkaktaret 1) Nese ngrini pesha te renda ose pa ndonje renieje apo rreshqitjeje. Kryesisht, kriteret për operacion janë të ndryshme dhe kanë evoluar në kohë. Në shenjë e parë e dhimbjes dhe hernia dyshuar intervertebral duhet të shihni një specialist. Si për të trajtuar hernie intervertebral në shtëpi Asnjëherë mos angazhohen në vetë dhe vetë për të vënë një diagnozë.


  • I grimcuar menisk i gju